Porady

10 sposobów jak ochłodzić mieszkanie

Sezon letni trwa w najlepsze. Liczba dni z temperaturą powietrza, przekraczającą 30 stopni, zachęcające do wzięcia urlopu i wypoczynku w blasku słońca nad wodą. To jednak jedna strona medalu. Nagrzane mury i promienie słoneczne, docierające przez okna, sprawiają, że przebywanie w domu staje się dla wielu prawdziwą udręką. O tym, w jaki sposób możesz poradzić sobie z upałem w swoim mieszkaniu – często bardzo niewielkim kosztem – dowiesz się poniżej!

Upały w Polsce coraz częstsze (i dłuższe)

Nie sposób zanegować postępującego globalnego wzrostu temperatury. Coraz większa liczba upalnych dni, zanikanie przejściowych pór roku oraz coroczna walka z problemem niedostatku wody – zwłaszcza w rolnictwie – realnie odbija się na codziennym życiu miliardów ludzi. Jak wskazują badania, aktualnie obserwujemy rokroczny wzrost temperatury w Polsce o 0,3oC na dekadę. Liczba dni upalnych z temperaturą przekraczającą 30oC wzrosła zaś w ciągu ostatniego dziesięciolecia ponad trzykrotnie w stosunku do lat 1951-1990. Miesiące zimowe w 2020 były rekordowo ciepłe – temperatura w styczniu była wyższa od normy klimatologicznej o 3,7oC, a w lutym o 4,6oC . Poprzednik rok (2023) był drugim najcieplejszym w historii pomiarów w Polsce. Na poziomie globalnym zaś – najcieplejszym na równi z 2013.

 

Występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych, pożary, problemy z sieciami energetycznymi, niedobór plonów i narastający problem głodu – to jedynie kilka przykładów oddziaływania upałów na nasze życie i środowisko. Naturalnie zbyt wysoka temperatura powoduje także znaczny wzrost śmiertelności. Według klimatologa prof. Zbigniewa Kundzewicza w okresie letnim w ostatnich latach znacznie wzrosła liczba zgonów, przede wszystkim wśród osób starszych i cierpiących na choroby układu krążenia. Ta smutna tendencja jest widoczna zarówno w centrach dużych, zakorkowanych miast, jak i mniejszych miejscowościach.

 

Niewykorzystywanie podstawowych metod walki z wysoką temperaturą w pomieszczeniach zamkniętych napędza te przykre statystyki jeszcze bardziej. Mimo tego, że z upałami w mieszkaniach jak najbardziej można sobie radzić – i to nie tylko za pomocą sprawnego systemu klimatyzacyjnego. Zebrane i przetestowane przez nas samych poniższe sposoby na obniżenie temperatury możesz – a nawet powinieneś – wykorzystać u siebie, znacznie zmniejszając uciążliwość temperatur oraz polepszając stan twojego zdrowia. Zaczynamy!

Po pierwsze – zasłoń okna!

Wpadające przez szyby promienie słoneczne są twoim wrogiem numer jeden. By zatrzymać większość z nich, wystarczy, że zawiesisz na oknach jasną, nieprzezroczystą (najlepiej bawełnianą) tkaninę. Wprawdzie same szyby i tak będą się nagrzewały, jednak ilość słońca, docierająca do wewnątrz, znacząco się zmniejszy. Oczywiście wszystkie rolety, żaluzje i zasłony także powinny pozostać zasłonięte.

Dobrą praktykę – zwłaszcza w przypadku mieszkań, w których występuje problem zbyt suchego powietrza – stanowi dodatkowe zmoczenie powieszonej tkaniny. Dzięki temu zwiększysz wilgotność, zapewniając sobie jednocześnie odrobinę chłodu. Ostatecznie dzięki temu sposobowi możesz obniżyć temperaturę nawet o kilka stopni. Pamiętaj jedynie o praniu i możliwie częstej wymianie powieszonego materiału – w przeciwnym wypadku może on stać się prawdziwym siedliskiem zanieczyszczeń i bakterii.

Właściwe wietrzenie pomieszczeń

Czyli coś, co zdecydowana większość z nas robi źle. Pozostawianie otwartych okien na cały dzień to strzelanie sobie w stopę – ilość promieni słonecznych, docierających zwłaszcza w godzinach 11-15, jest duża, że nawet wiatr nie będzie w stanie skutecznie obniżyć temperatury. Jak więc robić to prawidłowo?

Najlepszym wyjściem jest pozostawianie uchylonych okien na noc, gdy temperatura znacznie spada. Okna od strony wschodniej najlepiej otwierać wczesnym świtem i po południu, natomiast od zachodniej – od świtu do południa. Doskonałym wyjściem jest otwieranie okien na przestrzał, czyli z dwóch przeciwnych stron mieszkania. Różnica ciśnień między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz powoduje jego cyrkulację, czyli wymianę na świeże. Oczywiście należy przy tym uważać, by przeciąg nie był zbyt duży.

Folie przeciwsłoneczne – skuteczna ochrona przed promieniami UV

Folie przeciwsłoneczne na okna to stosunkowo mało popularne rozwiązanie w domach prywatnych, choć nie można odmówić mu skuteczności. Wykonuje się je najczęściej z poliestru, którego zadanie polega na odbijaniu promieniowania słonecznego. W zależności od typu możemy zdecydować się na folię montowaną zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz okna. Oczywiście pierwszy sposób wykaże się większą skutecznością, chroniąc szybę przed nagrzaniem.

 

Folie przeciwsłoneczne potrafią zredukować nawet do 80% energii słonecznej, obniżając tym samym temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Niestety, ten sposób także nie gwarantuje stuprocentowej wolności od gorąca – rozgrzane mury nadal będą dawały o sobie znać. Mimo to warto rozważyć ich stosowanie, choćby z uwagi na ograniczenie wysoce szkodliwego dla naszej skóry i oczu promieniowania ultrafioletowego.

Ogranicz ilość włączonego sprzętu elektrycznego

Dobrze wiemy, jak trudno rozstać się ze smartfonem, laptopem, telewizorem czy działającym w tle robotem odkurzającym. Wszystkie włączone w danej chwili sprzęty elektryczne emitują jednak promieniowanie elektromagnetyczne, nazywane elektro smogiem, które oddziałuje termicznie. Wyłączenie zbędnych w danej chwili sprzętów przyczyni się więc do obniżenia temperatury. I oczywiście, jeśli nie jest to konieczne, odłóż prasowanie, suszenie włosów, czy długie gotowanie na później.

Zaprzyjaźnij się z roślinami doniczkowymi

Roślinność bardzo dobrze wpływa na utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach z uwagi na proces fotosyntezy. Pochłanianie energii słonecznej i dwutlenku węgla powoduje produkcję tlenu i wilgoci, czyniąc powietrze o wiele zdrowszym, chłodniejszym i lepiej nawilżonym. Jeśli więc od zawsze tkwiła w tobie cząstka prawdziwego florysty – czym prędzej udaj się do kwiaciarni lub sklepu ogrodniczego. Oczywiście nawet duża ilość roślin nie obniży znacząco temperatury w powietrzu, ale sprawi, że będzie się nieco lepiej oddychać.

Rozważ zakup wentylatora

Najprostsza i najczęściej stosowana metoda chłodzenia pomieszczeń to zdecydowanie zakup wentylatora stojącego, biurkowego lub sufitowego. Musimy jednak pamiętać, że urządzenia te nie chłodzą powietrza w sensie dosłownym, a jedynie wprawiają je w silny ruch, który daje nam poczucie chłodu. I tego właśnie chcemy, prawda? Owszem, choć długotrwale rozwiązanie to niesie za sobą sporo wad. Pierwszą z nich będą widocznie wyższe rachunki za prąd przy ciągłej pracy. Drugą – wprawianie w ruch pyłków i alergenów, znajdujących się w powietrzu. Trzecią zaś – dobrze słyszalny hałas, mogący utrudniać skupienie. Ze względu na sposób działania urządzenia te nie będą w stanie skutecznie obniżać temperatury w całym pomieszczeniu. Jeśli jednak ogranicza cię budżet i nie masz problemu z ewentualnym przenoszeniem go między pomieszczeniami – śmiało wybierz się do zaufanego sklepu. I koniecznie wypróbuj sztuczki z ustawieniem przed nim zmrożonego napoju bądź pojemnika z lodem – temperatura spadnie na pewien czas jeszcze bardziej.

STOSUJ OCZYSZCZACZE POWIETRZA

Zaczniemy od oczyszczaczy powietrza. Urządzenia te, poza zdolnością do usuwania blisko stu procent zanieczyszczeń, zasysają powietrze, by następnie w oczyszczonej formie oddać je do otoczenia, wywołując cyrkulację. Ta z kolei delikatnie obniża temperaturę, panującą w pomieszczeniu.

 

Mówiąc o nawilżaczach powietrza mamy na myśli modele, wykorzystujące metodę nawilżania ewaporacyjnego, której rdzeń stanowi specjalna mata, nawilżająca powietrze cząsteczkami wody. Czy nawilżanie ewaporacyjne może wpłynąć na temperaturę powietrza? Tak, jeśli dodamy do zbiornika na wodę kostki lodu. Uruchomiony nawilżacz ewaporacyjny będzie pełnił wtedy funkcję klimatyzera, skutecznie obniżającego temperaturę zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach o kilka stopni.

 

Najlepszym możliwym wyborem są oczywiście oczyszczacze powietrza z nawilżaczem. Powietrze w twoim domu stanie się wtedy w pełni nawilżone oraz wolne od szkodliwych pyłów i alergenów.

Rekuperacja – czystość, ciepło i chłód w jednym

Kolejnym sposobem na obniżenie temperatury latem jest rekuperacja, czyli rodzaj wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jej rdzeń stanowi rekuperator, który wprowadza w ruch powietrze w domu, umożliwiając obniżenie lub podwyższenie jego temperatury, a także usunięcie znajdujących się w nim zanieczyszczeń. W dużym skrócie, w zimie powietrze wychodzące z budynku ogrzewa te, które wdmuchiwane jest na zewnątrz. W lecie sytuacja się odwraca – powietrze wchodzące schładza się od powietrza wychodzącego.

 

Rekuperacja doskonale współgra z systemami klimatyzacji a także coraz popularniejszymi pompami ciepła. Jeśli więc planujesz gruntowną termomodernizację bądź budowę domu – obowiązkowo rozważ taką instalację.

Koc termiczny – czy to działa?

Tak – i to bardzo dobrze. To kolejny budżetowy pomysł, bo rzeczony koc możemy nabyć w aptece za zaledwie kilka złotych. Jak używać? Wystarczy, że zamocujesz go po zewnętrznej stronie okna, srebrną stroną skierowaną do słońca. Powłoka odbije promienie, chroniąc szkło przed nagrzewaniem. Rezultat? Temperatura niższa o nawet do 7 stopni.  Po oklejeniu wszystkich okien z pewnością odczujesz spory, satysfakcjonujący spadek temperatury. Ze względu jednak na walory estetyczne, nie jest to metoda powszechnie stosowana w domach i mieszkaniach.

Klimatyzacja – najlepszy wybór

Na koniec bez zaskoczenia. Klimatyzacja jest obecnie najskuteczniejszym sposobem na szybkie obniżenie temperatury. W zależności od wybranego systemu – split lub multisplit – możemy dzięki niej chłodzić zarówno pojedyncze pomieszczenia, jak i dowolną ich ilość jednocześnie, wraz z możliwością indywidualnego ustawienia temperatury dla każdego z nich. Ponadto w przypadku, gdy nie możemy ze względów technicznych zdecydować się na montaż tradycyjnej instalacji, pozostaje nam szeroki wybór klimatyzatorów przenośnych.

 

Klimatyzacja pozwala na ustawienie optymalnej temperatury, która ma być utrzymywana w pomieszczeniu, ustawienie siły nadmuchu, pełną personalizację sposobu jej działania, a także pracę w trybie ogrzewania. Wygodnie zautomatyzujemy jej działanie. Oczywiście ostateczna ilość funkcji będzie zależna od modelu, na który się zdecydujemy.

 

Obawy o pobór prądu? Zbędne. Dzisiejsze klimatyzatory są w stanie pracować, czerpiąc z sieci o wiele mniej energii, niż choćby przedstawiane wcześniej wentylatory. Ponadto będą cechować się także o wiele niższym poziomem hałasu, pozwalając bez przeszkód korzystać z niej także w sypialniach i pokojach dziecięcych. Ostatecznie – jeśli jesteśmy w stanie zainwestować większą ilość środków – klimatyzacja okaże się zdecydowanie najlepszym wyjściem.

Montaż klimatyzacji? Postaw na KGN!

W dobie przytoczonych na wstępie faktów klimatycznych niestety nie możemy mieć nadziei na to, że w kolejnych latach uda nam się uniknąć problemu coraz wyższych, przedłużających się fal upałów. Wszystkim, którzy planują zdecydować się na zainstalowanie klimatyzacji, przychodzimy z pomocą my. Jako KGN specjalizujemy się w montażu i sprzedaży systemów klimatyzacyjnych. Zadzwoń dziś i umów się na wizję lokalną, by już wkrótce cieszyć się ulgą i bezpieczeństwem. Nawet w absolutnie najgorętsze dni w roku. Przez długie lata i z pełną gwarancją!

 

Nasze realizacje

 
 

23.08.2024

Realizacja #115

Klimatyzator GREE FAIRY 3,5 kW

 

23.08.2024

Realizacja #114

Montaż GREE Clivia Navy Blue

 

23.08.2024

Realizacja #113

Haier Flexis Plus Black

 

11.11.2021

Realizacja #112

Montaż klimatyzacji GREE AIRY

 

11.11.2021

Realizacja #111

Montaż GREE PULAR PRO

 

31.05.2015

Realizacja #110

Montaż Rotenso Imoto

 

31.05.2015

Realizacja #109

Haier w sytemie multisplit

 

31.05.2015

Realizacja #108

Klimatyzator BOSCH Climate

 

31.05.2015

Realizacja #107

Klimatyzator GREE U-CROWN

 

31.05.2015

Realizacja #106

Montaż Unical Air Crystal

 

31.05.2015

Realizacja #105

Klimatyzator Haier Pearl 3,5 kW

 

31.05.2015

Realizacja #104

Klimatyzator Flexis Plus 5 kW

 

31.05.2015

Realizacja #103

Montaż Haier Flexis Plus

 

31.05.2015

Realizacja #102

Montaż klimatyzacji Unical

 

31.05.2015

Realizacja #101

Montaż Unical Air Crystal 2,6 kW