Porady

Klimatyzatory ścienne split

Klimatyzator ścienny typu SPLIT składa się tak naprawdę z dwóch części: jednostki wewnętrznej, czyli parownika oraz jednostki zewnętrznej (agregatu), czyli skraplacza. Obydwie jednostki są szczelnie połączone przewodami, w których krąży czynnik chłodniczy. SPLIT oznacza obsłużenie jednego pomieszczenia (mamy dokładnie 1 jednostkę zewnętrzną), jeśli chcemy obsłużyć więcej pomieszczeń – należy wybrać klimatyzatory MULTISPLIT. Wybierając odpowiedni model, warto mieć na uwadze jego efektywność energetyczną dla chłodzenia oraz grzania (SEER i SCOP) – im wyższa klasa, tym niższe rachunki za prąd. Nowoczesne klimatyzatory ścienne są naprawdę ciche, niektóre modele oferują poziom głośności poniżej 20 dB, co jest już dobrym wynikiem. Szukając odpowiedniego sprzętu, warto również zapoznać się bliżej z funkcjami takimi jak: sterowanie Wi-Fi, jonizacja, nawiew 3D, termometr w pilocie czy funkcja podtrzymywania temperatury. Co ważne, wszystkie modele dostępne w Aero7 do swojej pracy wykorzystują ekologiczny oraz niezwykle efektywny czynnik chłodniczy R32.

Klimatyzatory ścienne czy przenośne, czyli mocne oraz słabe strony SPLIT

Dwa najpopularniejsze rozwiązania, które skutecznie chłodzą pomieszczenia – SPLIT oraz MONOBLOK. O ile pierwszy z nich jest rozdzielony i wymaga montażu specjalisty, to drugi stanowi jedno urządzenie i żeby poprawnie działał – musi zostać odprowadzone powietrze, co może stanowić poważny problem. Najlepszym sposobem na to jest zamontowanie rury i wydmuchiwanie ciepłego powietrza przez okno, tutaj z pomocą przychodzą specjalne uszczelki okienne. Jest to jednak uciążliwe zadanie, którego nie wymagają SPLIT – tam użytkowanie po montażu sprowadza się tylko do okresowych przeglądów. Kolejną wadą urządzeń przenośnych jest ich hałas – głośność jest znacznie wyższa niż w przypadku jednostek wewnętrznych SPLIT. Największą zaletą monobloków jest ich mobilność i nie potrzeba montażu. Szerzej o plusach i minusach klimatyzatorów ściennych piszemy nieco niżej.

Zalety Wady
+ wysokie klasy energetyczne  potrzebna zgoda na montaż w przypadku bloków
+ niektóre modele są polecane do ogrzewania pomieszczeń  konieczność okresowych przeglądów
+ cicha praca  koszt montażu
+ estetyczny wygląd – producenci oferują ozdobne modele  niekiedy montaż może okazać się problematyczny
+ zdalne sterowanie Wi-Fi oraz pilot
+ kompaktowe wymiary – można znaleźć jednostki o szerokości poniżej 80 cm
+ osuszanie powietrza w standardzie niemal każdego modelu
+ niektóre modele oferują oczyszczanie, jonizację oraz nawilżanie powietrza
+ producenci udzielają nawet 3, 5, a nawet 7-letniej gwarancji

Klimatyzatory ścienne typu split – zalety oraz wady

Skąd tak duża popularność klimatyzatorów split, skoro modele przenośne cechuje (pozornie) większa prostota i elastyczność? Już tłumaczymy. Klimatyzatory typu split wyróżnia przede wszystkim wysoka wydajność, którą rozumiemy jako stosunek pobieranej mocy do szybkości i skuteczności w schładzaniu powietrza. Za sprawą swej konstrukcji – w teorii dosyć prostej – opartej na przepływie czynnika chłodniczego, splity są w stanie szybko obniżać temperaturę w pomieszczeniach, nie obciążając przesadnie budżetu zwiększonymi rachunkami za prąd.

 

Skoro przy energooszczędności jesteśmy – dzięki technologii inwerterowej i szerokiemu przekrojowi czujników, sterowników oraz oprogramowania optymalizującego, nowoczesne klimatyzatory split pobierają znacznie mniej energii, niż – dla przykładu – klimatyzatory przenośnie. W ofercie KGN znajdziesz modele klimatyzatorów, w których rolę pierwszorzędną odgrywa tryb automatyczny i tryb ECO. Urządzenia te samodzielnie dopasowują moc do aktualnych potrzeb pomieszczenia, a tym samym nie generują wysokiego miesięcznego kosztu energii.

Z kolei niezawodność wynikająca z ogólnej prostoty sposobu działania i wysokiej jakości wykonania, będzie w stanie cieszyć użytkownika brakiem niespodziewanych awarii przez długie lata. Pamiętając o dokonywaniu okresowych przeglądów oraz czyszczeniu filtrów, możemy spać spokojnie w kwestii potencjalnych usterek. I to pomimo wysokiego zaawansowania technicznego, cechującego nowoczesne modele.

Niski poziom hałasu to kolejna niezwykle ważna zaleta. Hermetyczne konstrukcje klimatyzatorów split pozwalają obniżyć głośność ich pracy do zaledwie 15-16 dB, czyli poziomu niesłyszalnego dla ludzkiego ucha. Praca, odpoczynek czy nawet sen w towarzystwie obniżonej temperatury nie będą więc stanowiły żadnego problemu.

Funkcjonalność i stale rosnący w nowoczesnych modelach klimatyzatorów szeroki katalog dostępnych ustawień i funkcji dodatkowych. Znając potrzeby użytkowników, producenci implementują do swoich urządzeń rozwiązania takie, jak m.in. czujniki ruchu, sterowanie za pośrednictwem aplikacji mobilnej, delikatny nawiew, czy funkcja samooczyszczenia. Dokładne przeanalizowanie karty produktowej każdego z modeli przed zakupem stanowi więc pozycję obowiązkową.

 

Co do jakości powietrza natomiast – w asortymencie naszego sklepu internetowego znajdziesz klimatyzatory split wyposażone w skuteczne filtry oczyszczające z czujnikami jakości powietrza, lampy UV dezynfekujące powietrze, a także funkcję jonizacji. Skutecznie działająca jonizacja neutralizuje zanieczyszczenia organiczne, takie jak wirusy, bakterie, zarodniki pleśni i grzybów czy pyłki alergizujące. Urządzenia tego typu znajdziesz m.in. w ofercie Mitsubishi, GREE, LG, Panasonic, Haier i Rotenso.

Wady? Tu lista będzie wyjątkowo krótka. Pierwszą stanowi oczywiście montaż, a co za tym idzie – konieczność przeprowadzenia małego remontu do poprowadzenia instalacji. Z naszego doświadczenia możemy z pełnym przekonaniem potwierdzić, że w absolutnej większości przypadków montaż odbywa się bardzo szybko i sprawnie. Z pewnymi ograniczeniami muszą się liczyć właściciele kamienic i zabytkowych obiektów, w których wymagane są zgody konserwatora zabytków. Problemy mogą także pojawiać się, w przypadku chęci wpięcia do bardzo starej instalacji budynku. Jeśli jednak rozważamy zakup urządzenia chłodzącego temperaturę, nie warto od razu zrażać się naściennym montażem. Doświadczeni instalatorzy KGN zawsze doradzą optymalne pod kątem wykonalności oraz opłacalności rozwiązanie.

 

Korzystając z usług profesjonalnych ekip, możesz być pewien, że wszystkie niezbędne prace zostaną wykonane w pełni estetycznie. Potrzeba regularnych, płatnych przeglądów (minimum raz w roku) to kolejny wydatek, z którym musimy się liczyć. Należy jednak pamiętać, że koszty eksploatacji – przede wszystkim energii – będą w przypadku klimatyzatorów split niższe, niż dla klimatyzatorów przenośnych.

Ozdobne klimatyzatory ścienne, czyli dzieła sztuki na ścianie?

Producenci oferują szeroką gamę swoich produktów, niemal u każdego z nich znajdziemy jednostkę wyróżniającą się unikalnym designem czy kolorystyką. Dobrym przykładem tutaj będzie klimatyzator Toshiba Haori, który ma aż 67 różnego rodzaju pokrowców, a jeśli nie znajdziesz wśród nich swojego wymarzonego, to możesz sam go zaprojektować! Innym doskonałym przykładem klimatyzatora ozdobnego jest LG Artcool Gallery, czyli prawdziwe dzieło sztuki – jest to klimatyzator o wyglądzie obrazu umożliwiający wybranie swojego obrazu.

Kompaktowe wymiary SPLIT

Często pojawia się problem: mam mało miejsca, a chciałbym zamontować klimatyzator. Najczęściej wybierane miejsce to ściana nad drzwiami i żeby estetycznie to wyglądało, to należy zmieścić jednostkę wewnętrzną centralnie. Tutaj producenci przychodzą z pomocą i oferują kompaktowe wymiary swojego sprzętu. Warto tutaj wyróżnić:

  • Mitsubishi Kompakt z szerokością 798 mm
  • Panasonic KIT-TZ z szerokością 779 mm
  • Daikin Comfora z szerokością 770 mm

Klimatyzatory ścienne split

Klimatyzatory typu split to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych rozwiązań w zakresie chłodzenia pomieszczeń stosowanych w ostatnich latach. Te wydajne, proste w budowie i montażu urządzenia, sprawdzają się idealnie w obniżaniu temperatury zwłaszcza w domach i mieszkaniach prywatnych oraz biurach, utrzymując idealne warunki termiczne nawet w największe upały.

Szeroka gama zalet nie kończy się jednak wyłącznie na obniżaniu temperatury. Klimatyzatory ścienne typu split oferują dziś między innymi funkcje ogrzewania powietrza, inteligentną pracę dostosowaną do twoich potrzeb oraz pełną kompatybilność z systemami smart home.

Mając świadomość rosnących oczekiwań użytkowników, zbudowaliśmy asortyment klimatyzatorów split od wyłącznie najlepszych marek, takich jak Daikin, Rotenso, LG, Panasonic, Mitsubishi i Haier, dostępnych w sprzedaży z usługą profesjonalnego montażu ze stawką 8% VAT. Kupując w KGN, otrzymujesz pełną gwarancję producenta na każde urządzenie oraz możliwość skorzystania z profesjonalnej obsługi serwisowej. Skontaktuj się z nami i przekonaj się sam!

Na budowę klimatyzatora ściennego split składają się następujące elementy:

  • jednostka wewnętrzna z parownikiem,
  • jednostka zewnętrzna ze skraplaczem,
  • zawór rozprężny,
  • przewody transportujące czynnik chłodniczy,
  • wentylatory wymuszające przepływ powietrza.

Proces chłodzenia w klimatyzatorze rozpoczyna się od pobrania powietrza z pomieszczenia i przekazania jego ciepła do czynnika chłodniczego, znajdującego się w stanie parowym. Następnie w sprężarce bardzo szybko podnoszone jest jego ciśnienie i temperatura, co w następstwie prowadzi do oddania ciepła w skraplaczu, schładzanym powietrzem atmosferycznym. W kolejnym kroku czynnik chłodniczy przepuszczany jest przez zawór rozprężny, gdzie dochodzi do gwałtownego spadku jego temperatury. W postaci pary przepływa on ponownie do jednostki wewnętrznej, pobierając ciepło z pomieszczenia i rozpoczynając cały cykl od nowa.

KLIMATYZATORY TYPU SPLIT – NAJWAŻNIEJSZE PARAMETRY 

Kwestii wymagających przeanalizowania przed zakupem klimatyzatora split, jest oczywiście o wiele więcej, niż sama funkcjonalność i design danego modelu. Zdolność do zapewnienia optymalnej temperatury w pomieszczeniu będzie zależna przede wszystkim od parametrów technicznych, wyróżnionych w kartach produktowych każdego klimatyzatora, znajdującego się w ofercie KGN. Do najważniejszych z nich zaliczymy:

  • wydajność – określaną przez wskaźnik sezonowej efektywności energetycznej w trybie chłodzenia (SEER) oraz w trybie grzania (SCOP). Jej wartość musi być dobrana ściśle do kubatury pomieszczenia,
  • klasa energetyczna – określa zużycie prądu przez urządzenie zgodnie z dyrektywami unijnymi. W przypadku klimatyzatorów spotkamy się z oznaczeniami od D do A+++, gdzie klimatyzatory najbardziej energooszczędne będą oznaczane symbolem A+++, a pobierające najwięcej mocy z sieci – D. Obecnie większość sprzedawanych urządzeń cechuje klasa w zakresie od A do A+++,
  • pobór mocy – określa ilość energii, którą musi pobrać urządzenie do wygenerowania 1 kW mocy chłodniczej lub grzewczej (w trybie grzania). Średnie zużycie energii dobrych klimatyzatorów mieści się w przedziale 500-2000 W w ciągu godziny. Na najniższy pobór możemy liczyć, korzystając z trybu automatycznego lub ECO,
  • przepływ powietrza – parametr ten daje nam informację o tym, ile m3 powietrza może schłodzić urządzenie w ciągu 1 godziny pracy.  Im większy przepływ, tym proces chłodzenia będzie przebiegał szybciej,
  • poziom hałasu – będzie szczególnie ważny z uwagi na konieczność spełnienia norm akustycznych. Głośność najcichszych modeli może wynosić nawet zaledwie 14-15 dB dla jednostki wewnętrznej. W przypadku jednostki zewnętrznej należy pamiętać, że zgodnie z Rozporządzeniem z 14 czerwca 2007, emitowany hałas nie może przekroczyć 55 dB w ciągu dnia lub 45 dB w nocy. W rzeczywistości nowoczesne klimatyzatory od renomowanych marek są w stanie z łatwością spełnić te wymagania.Z uwagi na ilość niezbędnych do przeanalizowania czynników, dobór klimatyzatorów ściennych split zleca się wyspecjalizowanym firmom. Decydując się na montaż z KGN, w pierwszej kolejności spotkamy się na wizji lokalnej, aby poznać twoje potrzeby oraz wymagania budynku. Na tej podstawie będziemy mogli zarekomendować kilka optymalnych rozwiązań i pozostawić Ci swobodny wybór.DODATKOWE FUNKCJE W KLIMATYZATORACH ŚCIENNYCH SPLIT

    Czasy, w których użytkownicy klimatyzatorów wymagali od nich jedynie chłodzenia, odeszły dawno do lamusa. Obecnie klimatyzatory możemy uznać za technologicznie zaawansowane konstrukcje, gotowe dostosowywać się do aktualnych potrzeb domowników. Do najczęściej spotykanych – i najbardziej istotnych – funkcji dodatkowych, które możemy spotkać na ich pokładzie, zaliczymy:

    • tryb grzania – przeznaczony do docieplania pomieszczeń, a nawet w pełni funkcjonalnego i oszczędnego ogrzewania,
    • tryb osuszania – polega na dostosowaniu prędkości silnika wentylatora zależnie od poziomu różnic pomiędzy temperaturą zdalną a tą, która jest w pomieszczeniu. W ten sposób możemy uzyskać średni lub wysoki stopień osuszania,
    • funkcja oczyszczania powietrza – realizowana przez zamontowane na ich pokładzie filtry HEPA lub iAIR, lampy UV-C bądź jonizatory powietrza,
    • zdalne sterowanie – łączność Wi-Fi, obecna dziś w większości urządzeń, pozwala na kompletną kontrolę nad pracą urządzenia z dowolnego miejsca na świecie za pośrednictwem aplikacji mobilnej,
    • tryb nocny – zmniejszający intensywność chłodzenia, jasność wskaźników i generowany hałas,
    • autoczyszczenie – funkcja, polegająca na samoczynnym czyszczeniu i osuszania parownika przez klimatyzator. Zapobiega rozwojowi drobnoustrojów, grzybów i nieprzyjemnych zapachów,
    • regulacja mocy – pozwala dopasować siłę, z jaką będzie pracował klimatyzator, do własnych upodobań. Wśród najczęściej dostępnych wyróżniamy tryb turbo, w którym urządzenie pracuje z maksymalną wydajnością, oraz tryb eco, mający na celu zapewnić jak najwyższą energooszczędność przy dobrej skuteczności chłodzenia.

    JONIZACJA I OCZYSZCZANIE POWIETRZA W KLIMATYZATORACH TYPU SPLIT

    Kwestia utrzymywania odpowiedniej czystości powietrza zyskała na znaczeniu w ostatnich latach, z uwagi na rosnącą świadomość społeczną oraz coroczne rekordy przekroczenia dopuszczalnych norm stężenia zanieczyszczeń, z których niechlubnie słynie nasz kraj na arenie międzynarodowej.

    Producenci klimatyzatorów ściennych, pragnąc zapewnić swym klientom możliwie jak najzdrowsze warunki powietrza, zaczęli stosować w swoich urządzeniach specjalistyczne rozwiązania, które mają zaradzić temu problemowi. Przykład mogą tu stanowić m.in. klimatyzatory Samsung, wyposażone w autorski filtr Easy Filter Plus, klimatyzatory Panasonic z serii Etherea Inverter Plus z filtrami antyalergicznymi, czy klimatyzatory Rotenso z filtrami antybakteryjnymi HEPA iAIR i elektrostatycznymi HD iAIR. Chińskie klimatyzatory Haier wyposażane są z kolei w lampy UV-C, generujące promieniowanie ultrafioletowe o długości fali 100-280 nm, zabijające wirusy, bakterie i inne drobnoustroje.

    Rozwiązanie alternatywne (bądź łączone z filtrami) dla wyżej wymienionych stanowi funkcja jonizacji powietrza, w której urządzenie emituje jony dodatnie i ujemne, neutralizujące zanieczyszczenia organiczne, takie jak bakterie, wirusy czy alergeny roślinne i zwierzęce. Należy jednak pamiętać, że w większości urządzeń spotkamy się z tzw. prostą jonizacją, niewykazującą się na dłuższą metę zbyt dużą efektywnością. Najlepiej przebadane i skuteczne jonizatory znajdziesz na pokładzie klimatyzatorów LG bądź wspomnianego wcześniej Panasonica.

    Klimatyzatory split z funkcją ogrzewania

    O ile klimatyzatory split to urządzenia, z których dobrodziejstw korzystamy głównie latem, tak nie sposób zapomnieć o cieszącej się coraz większą popularnością funkcją dogrzewania pomieszczeń. Praca w tym trybie możliwa jest dzięki wykorzystaniu konstrukcji pompy ciepła, która pobiera ciepło z powietrza z zewnątrz poprzez krążący w układzie czynnik chłodniczy o bardzo niskiej temperaturze wrzenia.

     

    Ogrzewanie pomieszczeń klimatyzatorem ściennym typu split jest tańszą alternatywą dla grzejników elektrycznych – zwłaszcza w okresie przejściowym – dzięki zdecydowanie wyższemu współczynnikowi SCOP/COP. Wynika to bezpośrednio z samej zasady działania mechanizmu pompy ciepła – do wyprodukowania 1 kWh energii grzewczej będzie potrzebna zdecydowanie mniejsza ilość energii elektrycznej niż w tradycyjnych grzejnikach, które oddają do pomieszczenia ilość ciepła równą mocy pobranej z sieci. Ponadto korzystanie z klimatyzatora split w trybie grzania nie przyczynia się do wzrostu emisji szkodliwych spalin – nieodzownego dla tradycyjnych pieców – z uwagi na wykorzystanie ekologicznych czynników chłodniczych (głównie R32).

     

    Klimatyzatory ścienne split mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjne ogrzewanie, jednak, jeśli zależy nam właśnie na takiej funkcjonalności, warto wybierać spośród modeli do tego przeznaczonych – wyposażonych w grzałki zapobiegające zamarzaniu jednostek zewnętrznych.

     

    W celu ogrzewania większej ilości pomieszczeń niezbędne okaże się zainstalowanie systemu multisplit, składającego się z kilku jednostek wewnętrznych. Warto jednak podkreślić, że przy wybieraniu konkretnego modelu, najlepiej będzie poradzić się specjalisty, który dobierze urządzenie o odpowiedniej wydajności grzewczej. Dzięki temu, montując klimatyzator w swoim salonie bądź sypialni, będziesz w stanie znacznie podnieść komfort cieplny w chłodne dni.

    Klimatyzatory split a zdrowie

    Wpływ klimatyzatorów na zdrowie to temat, w którym wciąż pokutuje wiele negatywnych mitów. W rzeczywistości nowoczesne klimatyzatory, poza zapewnianiem chłodu, są w stanie poprawiać jakość powietrza oraz – przy stosowaniu się do kilku poniższych zaleceń – nie wykazywać negatywnego wpływu na ludzki organizm:

    • podczas upałów należy zadbać o zachowanie optymalnej, zdrowej temperatury powietrza w granicach 23-26oC. Wartości sporo poniżej tego progu będą mogły wpływać negatywnie na samopoczucie. Należy unikać zbyt szybkiego schładzania pomieszczeń,
    • zaleca się, by wilgotność względna w pomieszczeniach wynosiła ok. 40-60%, pamiętając, by była tym niższa, im wyższa jest temperatura na zewnątrz,
    • różnica temperatury między pomieszczeniem chłodzonym a niechłodzonym powinna wynosić ok. 7oC,
    • nawiew klimatyzacji nie powinien być ustawiony bezpośrednio na nasze ciało,
    • prędkość przepływu powietrza nie powinna przekraczać 0,2 m/s,
    • klimatyzację należy poddawać okresowym przeglądom i odgrzybianiu,
    • filtry klimatyzatora powinny być regularnie czyszczone.

     

    Montaż klimatyzatorów typu split

    Proces montażu klimatyzatora – z uwagi na ilość potrzebnych do spełnienia warunków – należy powierzać wyłącznie sprawdzonym firmom, legitymującym się niezbędnymi uprawnieniami w zakresie wykonywania instalacji elektrycznych i chłodniczych. W przeciwnym wypadku ryzykujemy utratą ważnej gwarancji producenta bądź uszkodzeniem zakupionych jednostek.

     

    Przed montażem klimatyzatora typu split dokładnie określa się miejsce montażu jednostek oraz trasę przebiegu przewodów elektrycznych i freonowych, a w sytuacji, gdy zamierzamy korzystać z jego pracy także w trybie grzania – kabla grzejnego. Nawiew jednostki wewnętrznej nie może być skierowany wprost na domowników – w przeciwnym wypadku ryzykujemy częstymi przeziębieniami lub wysuszeniem skóry i śluzówek. Odległość między sufitem a urządzenia nie powinna być ponadto mniejsza niż 10 cm. Zaleca się także, by jednostka była zainstalowana minimum 20 cm od innych elementów wyposażenia.

    Jednostka zewnętrzna powinna być umieszczona na dobrze dobranym pod względem wytrzymałości stelażu, w odpowiedniej odległości od ściany budynku. Ważne jest przy tym zamontowanie jej możliwie jak najbliżej jednostki wewnętrznej. Podczas montowania instalacji freonowej należy z kolei pamiętać o tym, by rury posiadały odpowiednią średnicę, zależną od mocy agregatu i zgodną z wytycznymi producenta. W ostatnim kroku specjalista powinien obowiązkowo przeprowadzić próbę szczelności i zabieg odpowietrzania układu. Powstała wtedy w układzie próżnia może następnie zostać wypełniona czynnikiem chłodniczym. W ostatnim kroku należy sprawdzić poprawność działania systemu oraz przeszkolić użytkownika w zakresie jego prawidłowej eksploatacji.

    Montaż klimatyzatora ściennego split w bloku

    O ile mieszkając w domu jednorodzinnym, montaż klimatyzacji od strony prawnej nie wymaga żadnych „formalności” – poza dostosowaniem głośności jednostki zewnętrznej do aktualnych norm, określonych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dn. 14 czerwca 2007 r. – tak w budynkach wielorodzinnych musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Elewacja każdego budynku zgodnie z Ustawą o własności stanowi nieruchomą część wspólną, nienależącą do wyłącznego użytku przez któregokolwiek z lokatorów. Przed montażem klimatyzacji należy więc zdobyć zgodę wspólnoty mieszkaniowej. Następnie zarządca budynku powinien przedstawić szczegółowe wymogi i przepisy, określone przez zarząd pod kątem sposobu montażu, wymaganych odległości i maksymalnej dopuszczalnej głośności urządzeń (jeśli jest niższa, niż wynikałoby to z przepisów).

     

    Posiadacze balkonów mogą zdecydować się na zainstalowanie agregatu na podłodze, na specjalnym stelażu bez konieczności uzyskania zgody spółdzielni / wspólnoty. Należy jednak pamiętać, że o ile zgodnie z prawem balkon stanowi integralną część lokalu (definiowaną jako pomieszczenie pomocnicze), tak wykonanie instalacji na jego elewacji ponownie wymagało będzie od nas uzyskania odpowiedniej zgody.

    Co, jeśli mieszkamy w budynku zabytkowym? Wtedy w pierwszej kolejności należy upewnić się, czy rzeczywiście posiada taki status, wysyłając zapytanie do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i uzyskać zgodę wspólnoty. W przypadku potwierdzenia statusu należy zwrócić się do tej samej jednostki w celu otrzymania zaleceń, określających sposób montażu i zakres zmian, które można dokonać na elewacji oraz wewnątrz budynku. Pamiętaj, że po uzyskaniu zgody możesz zostać zobowiązany do odtworzenia elewacji wedle kształtu pierwotnego.

    Przy montażu klimatyzacji na budynkach – zwłaszcza zabytkowych – należy zwrócić szczególną uwagę na sposób odprowadzania skroplin, które mogłyby uszkodzić elewację, nakładając na nas obowiązek jej naprawy na własny koszt. Najbezpieczniejszym wyjściem jest wykonanie specjalnego odpływu kanalizacyjnego, który automatycznie odprowadza wodę.

    Przegląd serwisowy klimatyzatora ściennego split

    Okresowy przegląd klimatyzatora ściennego powinno przeprowadzać się przynajmniej raz w roku. Czynność ta jest konieczna m.in. ze względu na zbierający się wewnątrz urządzenia (np. na filtrach) brud, możliwe zmniejszenie szczelności układu chłodniczego i potencjalne uszkodzenie któregoś z elementów elektronicznych.

    W skład profesjonalnie przeprowadzonego przeglądu klimatyzatora ściennego powinno wchodzić:

    • sprawdzenie prawidłowego działania wszystkich funkcji urządzenia,
    • sprawdzenie szczelności układu chłodniczego i jego ewentualne uzupełnienie,
    • przegląd elementów elektrycznych instalacji i klimatyzatora,
    • przegląd układu odprowadzania skroplin,
    • czyszczenie skraplacza,
    • czyszczenie filtrów powietrza,
    • odgrzybianie parownika.

    Przegląd klimatyzacji potrzebny na już? Zadzwoń lub napisz do nas! Po umówieniu wizyty nasz fachowiec dokona dokładnego sprawdzenia zainstalowanego u ciebie systemu, tak, by cieszył cię bezproblemową pracą jeszcze dłużej!

 

Nasze realizacje

 
 

23.08.2024

Realizacja #115

Klimatyzator GREE FAIRY 3,5 kW

 

23.08.2024

Realizacja #114

Montaż GREE Clivia Navy Blue

 

23.08.2024

Realizacja #113

Haier Flexis Plus Black

 

11.11.2021

Realizacja #112

Montaż klimatyzacji GREE AIRY

 

11.11.2021

Realizacja #111

Montaż GREE PULAR PRO

 

31.05.2015

Realizacja #110

Montaż Rotenso Imoto

 

31.05.2015

Realizacja #109

Haier w sytemie multisplit

 

31.05.2015

Realizacja #108

Klimatyzator BOSCH Climate

 

31.05.2015

Realizacja #107

Klimatyzator GREE U-CROWN

 

31.05.2015

Realizacja #106

Montaż Unical Air Crystal

 

31.05.2015

Realizacja #105

Klimatyzator Haier Pearl 3,5 kW

 

31.05.2015

Realizacja #104

Klimatyzator Flexis Plus 5 kW

 

31.05.2015

Realizacja #103

Montaż Haier Flexis Plus

 

31.05.2015

Realizacja #102

Montaż klimatyzacji Unical

 

31.05.2015

Realizacja #101

Montaż Unical Air Crystal 2,6 kW