Porady
Ogrzewanie klimatyzacją – zalety i wady
Ogrzewanie klimatyzacją – zalety i wady
W Polsce wciąż wybieramy standardowe rozwiązania grzewcze. Wynika to przede wszystkim z faktu, że jeszcze kilka lat temu co roku stawialiśmy czoła naprawdę srogiej zimie. Klimatyzatory dostępne w tym czasie na rynku nie posiadały na tyle dobrych podzespołów, by zapewniać wystarczającą wydajność grzewczą. Nietrudno jednak zauważyć zmiany – zarówno w samym klimacie, jak i proponowanych przez producentów rozwiązaniach technologicznych. Co warto wiedzieć? Jakie plusy ma ogrzewanie klimatyzacją? Czy rzeczywiście sprawdzi się jako dodatkowe źródło ciepła w okresach przejściowych?
Już na samym początku tekstu należy zaznaczyć, że klimatyzator z funkcją grzania w dzisiejszych czasach może stanowić efektywne źródło ciepła. Chociaż klimatyzatory ścienne stosujemy przede wszystkim jako ochronę przed upalnym latem, możemy wspomagać się nimi także w okresie jesieni czy wiosny. Nowoczesne modele oferują funkcję grzania za pomocą pompy ciepła typu powietrze–powietrze. W lecie „wypompowują” ciepło z pomieszczeń, transportując na zewnątrz, a jesienią i zimą mogą robić to samo, tylko w odwrotnym kierunku. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję co do ich zakupu i montażu, poznaj najważniejsze wady i zalety klimatyzatorów do ogrzewania w okresach przejściowych.
Zalety ogrzewania klimatyzacją
Zapewnienie komfortu termicznego domowników to podstawowe zadanie każdego właściciela domu czy mieszkania. Dlatego poszukujemy najskuteczniejszych rozwiązań zapewniających przyjemny chłód w czasie letnich upałów i potrzebne ciepło w okresach przejściowych czy zimie. Coraz chętniej stawiamy więc na dwufunkcyjny klimatyzator ścienny, czyli urządzenie całoroczne. Już na etapie zakupu możemy więc realnie zaoszczędzić, ograniczając wydatki na kolejne elementy wyposażenia.
Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że ogrzewanie klimatyzatorem w okresach przejściowych jest znacznie tańsze niż stosowanie grzejników elektrycznych (nawet 5-krotnie!). Wybierając model dla siebie, uwzględnij przede wszystkim współczynnik SCOP/COP. Informuje on o wartości wyprodukowanej przez klimatyzator energii przy poborze na poziomie 1 kWh. Tymczasem klasyczna farelka odda do pomieszczenia dokładnie taką samą ilość, jaką pobierze. Nie da się ukryć, że to szczególnie ważne teraz, gdy zarówno dostęp do innych źródeł ciepła, jak i stabilność cen energii, nie są niczym oczywistym. Klimatyzatory z funkcją ogrzewania mogą przydać się nam w zimie.
Warto również podkreślić, że ogrzewanie klimatyzatorem to rozwiązanie znacznie bardziej ekologiczne. To szczególnie istotne w Polsce, gdzie tzw. niska emisja jest jednym z największych źródeł smogu, a pod względem poziomu zanieczyszczenia powietrza w Europie możemy równać się już tylko z Bułgarią i Rumunią. Klimatyzatory ścienne nie wydzielają żadnych spalin ani pyłów, a dzięki nałożonym normom w sprzedaży wkrótce znajdować się będą wyłącznie modele wykorzystujące czynnik chłodniczy R32. To gaz jednoskładnikowy, który nie tylko gwarantuje wydajniejszą pracę urządzenia, ale również może być wielokrotnie używany. Oczywiście, mimo postępujących zmian klimatycznych, są jeszcze rejony w kraju, gdzie zimy są bardziej dokuczliwe i konieczne jest ogrzewanie w sposób standardowy. Jednak nawet w tych miejscowościach emisję pyłów można ograniczyć jesienią czy wiosną.
Nowoczesne klimatyzatory ścienne posiadają również zaawansowane systemy filtracyjne. Nie zastąpią one oczyszczaczy powietrza, jednak są w stanie zatrzymać niebezpieczne wirusy i nie dopuszczają do rozwoju bakterii, przez które pojawiałby się nieprzyjemny zapach. Lepsze modele są wyposażone w filtry HEPA i/lub systemy jonizacji, dzięki którym powietrze wylotowe jest wolne od niebezpiecznych drobnoustrojów oraz części składowych smogu (PM2.5 i PM10).
Ogrzewanie klimatyzacją jest również bardziej estetyczne i łatwiejsze w obsłudze niż jakiekolwiek inne rozwiązania. Nowoczesne modele komponują się z niemal każdą aranżacją, pracują cicho, można je obsługiwać z poziomu dowolnego urządzenia mobilnego dzięki funkcjonalnym aplikacjom. Nie ma potrzeby uzupełniania paleniska czy składowania materiału opałowego. Z ich uruchomieniem poradzi sobie naprawdę każdy użytkownik.
Jakie są wady ogrzewania klimatyzacją?
Nie istnieje system ogrzewania, który byłby w zupełności pozbawiony wad. Również klimatyzatory ścienne mogą się nie sprawdzić – zwłaszcza wtedy, gdy moc grzewcza jest za mała, by zapewnić odpowiednią temperaturę. Mimo zachodzących w bardzo szybkim tempie zmian klimatycznych, w naszym kraju zimy w wielu miejscach wciąż są naprawdę mroźne. Niezbędne są więc urządzenia wyposażone w specjalistyczne grzałki, które pozwalają na wydajną pracę w skrajnie niskich temperaturach.
Dla wielu osób przeszkodą okazuje się również sam montaż. Kucie ścian we wszystkich pomieszczeniach (jedna jednostka na jeden pokój) i przeprowadzanie orurowania przez mur do jednostki zewnętrznej to dość kosztowne i uciążliwe przedsięwzięcie. Można oczywiście zdecydować się na montaż podstawowy, jeśli sytuacja na to pozwala. Wtedy klimatyzator i jednostka zewnętrzna jest na tej samej ścianie (po obu jej stronach), dzięki czemu można zminimalizować ilość kucia. Warto zdawać sobie również sprawę, że na wielu osiedlach konieczna jest także zgoda spółdzielni, co stanowi dodatkowy problem. Realnie jednak mieszkańcy zwykle nie zgłaszają takich instalacji, a spółdzielnie przymykają na to oko. Jednorazowy koszt może jednak być opłacalny w dłuższej perspektywie, jeśli zestawić go z ceną paliw stałych, w które musiałbyś zainwestować na okres przejściowy lub kosztami energii, którą pobrałaby farelka. Należy również podkreślić, że ceny ogrzewania w 2024 roku wyraźnie wzrosły, co rzuca jeszcze inne światło na całą sprawę. Klimatyzator do dogrzewania pomieszczeń stał się bardzo konkurencyjnym rozwiązaniem.
Do podkreślenia pozostały koszty ogrzewania klimatyzacją. Kiedy kupujesz mieszkanie, ogrzewanie jest już zamontowane – wtedy warto obserwować ceny nośników energii i rachunki od administracji. Może się okazać, że potrzebujesz alternatywy, która pozwoli ci oszczędzić. Przy obecnych cenach węgla i gazu, także w domach jednorodzinnych klimatyzatory ścienne mogą sprawdzić się jako wyłączne źródło ciepła. Mogą okazać się sporo tańsze od tradycyjnych metod ogrzewania.
Ogrzewanie klimatyzatorem | |
plusy | minusy |
jednorazowy zakup urządzenia całorocznego, które chłodzi w lecie | często źle dobrana, za mała moc grzewcza na mroźne zimy |
tańsze w eksploatacji niż grzejniki elektryczne, a także obecnie (2024) gaz i węgiel | konieczność zakupu i montażu jednostki do każdego pomieszczenia |
bardziej ekologiczne – nie generują spalin, wykorzystują czynnik R32, który daje możliwość ponownego użycia | zużycie energii elektrycznej zimą nieco wyższe od pompy powietrze-woda |
dodatkowe filtry oczyszczają powietrze wylotowe | |
estetyczne i łatwe w obsłudze |
Czy warto zdecydować się na ogrzewanie klimatyzatorem?
Nie ulega wątpliwości, że ogrzewanie klimatyzacją jest skuteczne i stosunkowo tanie. Daje nam też większe bezpieczeństwo w przypadku problemów w podstawowym źródłem ogrzewania mieszkania lub domu – te natomiast mogą pojawić się w tym roku. Z obsługą urządzenia poradzi sobie każdy, jednostka wewnętrzna jest estetyczna, a samo powietrze wylotowe jest nie tylko ciepłe, ale również wolne od zanieczyszczeń. Nie sposób nie podkreślić, że jednorazowy wydatek rzędu kilku tysięcy złotych daje nam urządzenie całoroczne – korzystamy z niego latem i w chłodniejsze dni.
Najnowsze klimatyzatory ścienne klasy premium zapewniają 100% wydajność grzewczą w na tyle szerokim zakresie temperatur, że w większości regionów Polski już dzisiaj mogą z powodzeniem zastąpić ogrzewanie standardowymi metodami. Są coraz chętniej wybierane przez właścicieli pawilonów handlowych czy małych mieszkań, ale także szeregowców, bliźniaków czy domów jednorodzinnych. Okazuje się, że poradzą sobie przy mrozach sięgających nawet -30°C. Dosłownie wszędzie sprawdzą się natomiast jako dodatkowe źródło ciepła na jesień czy wiosnę.